Kapela Zrní vydala lockdownový klip 16:07 a chystá nový album

Kapela Zrní vydala lockdownový klip 16:07 a chystá nový album

Minuloročný lockdown zastavil kapelu Zrní bezprostredne pred zahájením turné k novému albumu „Nebeský klid“. Teraz akoby sa situácia opakovala.

Kapela Zrní zverejňuje videoklip k skladbe 16:07, ktorým dokončuje príbeh aktuálneho albumu. Prvé zábery štyria Honzovia a Ondrej nahrali vo svojich domovoch v čase, keď bol v ČR kvôli lockdownu zákaz cestovania medzi okresmi. Zrní sa ale pozerajú aj dopredu, na jar plánujú nahrávať novú dosku.

Od počiatku Zrní poukazujú najmä na pozitívne stránky pandémie, ktorá im umožnila viac sa venovať svojim rodinám, práci na záhrade, výletom alebo kľudu osamote. „S chlapcami sme si od seba oddýchli, čo nám veľmi pomohlo. Prerušili sme tým veľa nepríjemných zabehnutých vzorcov vo vzájomných vzťahoch. Znova sme sa na seba začali tešiť a viac si vážiť to, čím si navzájom sme,“ hovorí frontman Zrní Honza Unger.

Video: Zrní - 16:07 (Official lockdown acoustic video)

Pri zrode videoklipu stál nápad gitaristu Honzy Juklíka, aby každý počas zákazu cestovania medzi okresmi natočil na mobil domácke video k skladbe 16:07. Celkový zvuk bol až na spev snímaný iba na mobil. Na rozdiel od verzie na albume, je táto verzia plne akustická. Realizácia klipu, ktorým Zrní uzatvárajú príbeh „Nebeského klidu“, sa ale nakoniec pretiahla.

„Chlapci boli rýchli, iba ja som to zasekol asi na pol roka, pretože som mal nápad púšťať si to, čo chlapci nahrajú, ako projekciu, a potom púšťať aj seba ako projekciu. Na to som si nedokázal v režime s deťmi doma urobiť čas. A potom sa to zaseklo ešte pri strihaní. Tomáš Bláha, s ktorým radi robíme, sa k tomu dostal až po šiestich mesiacoch. Takže tento lockdownový klip nakoniec púšťame do sveta po roku, keď sa dosť možno blíži lockdown ďalší,“ dodáva Unger, ktorý sa s kapelou sústredí už na prípravu siedmeho radového albumu Zrní.

Zrní si už vlani uvedomovali, že sa nič nemusí vrátiť do podoby, na ktorú boli zvyknutí. Že sa s kapelou už možno nebudú môcť vrátiť k živému hraniu v tej forme, aby ich aj naďalej živilo. „Tento zážitok pominuteľnosti bol úžasne oslobodzujúci. V tomto smere je pre nás koronavírus darom. Poukázal znova na to, čo je podstatné. Intenzívne som cítil, že nemusím vôbec nič nikomu dokazovať, ani sebe. Veď si tie pesničky píšem napríklad len do šuplíka. Môžem si len tak blbnúť,“ hovorí Unger.

V tomto nastavení Unger písal texty na album, ktorý by mal vyjsť v budúcom roku. „Cítil som, že v nich nechcem vôbec nič riešiť, nechcem ich písať rozumom, ale skôr sa tak nechať unášať. Tentokrát žiadny riešenia, žiadny mozog, žiadny aktivizmus. Bude to zas iná doska, veselšia, možno folkovejšia, doska s jednoduchými pesničkami o láske. Mám pocit, že takto nejako som si to predstavoval na úplnom začiatku, keď sme pred dvadsiatimi rokmi kapelu zakladali. Na jar sa chystáme do štúdia,“ uzatvára Unger.

Interpret: Zrní
Značky: Nová hudba, Nové videoklipy