Zuzana Homolová vytiahla staré príbehy o nás samých a s Trojkou Z.H. vydáva nový album

Zuzana Homolová vytiahla staré príbehy o nás samých a s Trojkou Z.H. vydáva nový album
foto: Peter Drezik

Zuzana Homolová dlhé roky učí deti výtvarnú výchovu na základnej umeleckej škole v Bratislave. Nedávno získala ocenenie za celoživotné dielo a úctyhodných 46 rokov oddanej práce v školstve. Hudba bola pre ňu vždy skôr koníčkom. Napriek tomu patrí k najuznávanejším pesničkárkam na Slovensku a v Čechách. V týchto dňoch jej v zostave Trojka Zuzany Homolovej vychádza nový album Šak je to láska zlá.

Pohľad do minulosti a archívov slovenských ľudových piesní môže vytiahnuť na svetlo témy, ktoré presahujú dobu a miesto svojho vzniku. Interpretácii ľudových balád sa Zuzana Homolová venuje desiatky rokov a stala sa synonymom tohto žánru na Slovensku. Na najnovšom albume Šak je to láska zlá zaostrila svoju pozornosť na intímne vzťahové piesne v rodine, milenecké balady s náznakmi násilia aj šikany, piesne o opustených deťoch ale aj nadľahčené, veselšie kúsky.

“Uvedomila som si, že jedna veľká oblasť a motívy, ktoré sa objavujú na všetkých mojich doterajších albumoch, sú pesničky o nás. Akí sme smiešni, bezmocní a ako nám život, čas a skúsenosti utekajú pomedzi prsty. Sú to pesničky o tom, ako sa ľudia k sebe chovajú, ženy k mužom, muži k ženám, rodičia k deťom, ako sa majú deti,” hovorí Zuzana Homolová o novom albume.

Šak je to láska zlá je kolekciou 12 pesničiek z rôznych regiónov a krajín. O ich aranžmány sa vo veľkej miere postaral Miloš Železňák, jednou nohou džezmen, multiinštrumen­talista a majster strunových nástrojov. Dôležitou súčasťou je huslista Samo Smetana, ktorý si okrem aranžmánov zobral na starosť aj mužské spevácke party v príbehoch jednotlivých piesní.

O vizuálnu stránku albumu sa postarala dlhoročná spolupracovníčka Trojky, grafická dizajnérka Mária Rojko, ktorá použila diela výtvarníčky Ivany Šátekovej z jej série Sviatočné predstieranie. Výšivky na tradičnom bielom plátne o temnej stránke ľudskej nátury veľmi dobre zapadajú ku kontextu a posolstvu nahrávky. Tým je napríklad aj to, že o témach ako domáce násilie, je potrebné hovoriť.

“Ľudia o mnohých veciach nehovoria, ale robia o nich pesničky. Teraz nemyslím na aktuálnu tvorbu popových spevákov a interpretov, ale myslím na pesničky, ktoré vznikali dávno a v nich sa povedali pravdy, ktoré platili v tej dobe a platia aj dnes,” dodáva Zuzana Homolová.

Album Šak je to láska zlá vyšiel 2. decembra na CD vo vydavateľstve Slnko Records. O týždeň neskôr 9. decembra ho Trojka Zuzany Homolovej uvedie do života v Štúdiu 5 Slovenského rozhlasu v rámci koncertu Folkfórum live v Bratislave. Vystúpenie bude naživo vysielať aj Rádio Devín. Viac o Zuzane Homolovej sa dozviete tiež v pravidelnom podcaste vydavateľstva Cesty Slnka, ktorý vyjde na všetkých platformách 7. decembra.