Slovenský producent Nightlines vydáva druhý singel z debutového albumu Protisvit

Slovenský producent Nightlines vydáva druhý singel z debutového albumu Protisvit

Koncom minulého roka vydal slovenský elektronický producent a spevák z Bratislavy – Nightlines, debutový singel „Prečo, prečo?“ a teraz prichádza s druhým singlom „Čas“. Obe skladby sú z jeho debutového albumu Protisvit, ktorý dokončil v spolupráci s Adamom Dekanom v januári a pripravuje sa jeho vydanie. Singel Čas v sebe nesie prvky trapu a viachlasý vokál spieva slovenský text o chaose v súčasnej spoločnosti. Môžete si ho vypočuť na Youtube či Bandcampe.

22-ročný hudobník a skladateľ Nightlines o svojom pripravovanom albume hovorí: „Na albume som pracoval celý rok 2016 a koncom roka prebehlo nahrávanie vokálov u Erika Lososa Horáka a mixáž a mastering u sound designera Adama Dekana. Album som dokončil začiatkom tohto roka a teraz čaká na vydanie.“

K novému singlu Nightlines ďalej dodáva: „Skladba Čas je pomalšia než úvodný singel, je viac trapová a hoci tento žáner ma inšpiruje len mierne a snažím sa robiť originálnu elektroniku, nie podľa vopred daného žánru, páči sa mi mohutný zvuk trombónov a slákov. Text, ktorý nepriamo a symbolicky popisuje chaotický stav súčasnej spoločnosti, nevznikol vyslovene zámerne, ale prirodzene a intuitívne pri komponovaní. Textovo sa skladba zaraďuje do kontextu aktuálnej tvorby, ktorá odzrkadľuje súčasnú negatívnu situáciu v spoločnosti, podobne ako nový album Spirit od Depeche Mode. Som rád, že hudobníci po celom svete prirodzene reflektujú negatívne tendencie, akými sú nárast nenávisti, násilia a nevedomosti medzi ľuďmi. Napriek tomu, že text opisuje aj frustráciu z diania okolo nás – a veľa ľudí sa chce len zabávať a nezaoberať sa tým – treba sa zjednotiť a postaviť sa proti extrémizmu a populizmu, ako aj proti chudobe a vojnám, ktoré sa v dnešnom svete odohrávajú,“ dodáva Nightlines.

Video: Nightlines - Čas

Pod názvom Nightlines sa skrýva sólový projekt Dominika Kopcsaya – elektronická hudba, v ktorej sa plynulo prelínajú popové aj alternatívne prvky, sa dá charakterizovať žánrami ako elektronika s prvkami trip-hopu či trapu, ale aj synthpopu. V skladbách je badať vplyv kapiel ako Depeche Mode, Massive Attack, David Bowie, Alt-J. Pre produkciu je však charakteristická aj práca so samplami sláčikových a dychových nástrojov, klavíra či nahrávané gitarové linky. Dominik sa venuje aj kompozícii klasickej hudby a štúdiu na VŠMU.

Približne štyridsať minút dlhý album Protisvit, ktorý vyjde tento rok, pozostáva z deviatich skladieb – v piatich sú vokály samotného producenta so slovenskými textami, v dvoch skladbách hosťuje mladá talentovaná speváčka Ela Tolstová z kapely Tolstoys a dve skladby sú inštrumentálne.

Najbližší koncert Nightlines, kde predstaví všetky skladby z albumu aj novinky, sa bude konať 20. apríla v The Peach v Bratislave.

Interpret: Nightlines
Značky: Nová hudba, Domáca scéna