Svetová slovenská hudba: FVLCRVM a jeho skvelý debut v rakúskom Universale

Svetová slovenská hudba: FVLCRVM a jeho skvelý debut v rakúskom Universale
foto: Julian Harather

Cenu kritikov za Album roka prevzal Pišta Kráľovič v marci so svojou skupinou Nvmeri, no tento rok bude patriť najmä jeho sólovému elektronickému projektu FVLCRVM. Ako prvú novinku pod hlavičkou rakúskej pobočky vydavateľstva Universal predstavil singel “Words”, ktorý sprevádza sci-fi vizuál so zaujímavým pozadím.

Po minuloročnom singli Hi!, ktorý sa ocitol v playliste Fresh Finds od Spotify medzi 100 najlepšími novinkami za rok 2017 sa kariéra slovenského producenta prirodzene transformuje do role interpreta.

Generátor náhodných slov v praxi

Pri kritike zlých textov, ktoré nedávajú zmysel, sa v internetových diskusiách často spomína generátor náhodných slov, spevák, producent a hudobník však v novinke dokazuje, že keď ho človek použije inak, výsledok môže byť zaujímavý. Samozrejme len ak k tomu pridá niečo navyše – napríklad inovatívnu hudbu a zaujímavý vizuálny koncept. “Keďže mám dosť problémy so skladaním textov, skúsil som iný prístup. Pomohol mi randomwordgene­rator.com a čo som bol veľmi prekvapený, slová mi začali do seba zapadať a vyšlo niečo, čo, sám nechápem ako, ale dáva celkom zmysel. A práve počítačovo vypočítaná náhoda bol prvotný nápad na tému videa,” približuje vznik skladby Pišta Kráľovič.

Prehrávač v hlave Futuristický vizuál je prvým, v ktorom si aj sám zahral. “Pôvodne som chcel spraviť iba lyric video z homoným, teda slov, ktoré sa rovnako vyslovujú, ale majú iný význam a inak sa píšu. Ale vravel som si, že na predstavenie novým fanúšikom bude lepšie ak sa tam objavím. Napadol mi koncept, ako by mohol vyzerať prehrávač hudby vo virtuálnej realite. Taký, ktorý by odpájal ľudí od vedomia do nejakého stavu podobnému spánku a púšťal by im skladby v hlave, na čo nepotrebujú žiadnu hi-fi techniku. No a samozrejme, musí sa niečo pokaziť…”

Čo to je, sa dozviete v samotnom klipe v netradičnom štvorcovom formáte. K textu skladby ešte treba dodať, že angličtina je v tomto smere veľmi vďačným jazykom, a tak je sledovanie titulkov vo videu naozaj vtipným a zmätočným zážitkom. Pišta sa ako bývalý motion grafik postaral okrem idey aj o samotnú výrobu klipu, s natočením mu pomohli Miro Cibi Gerbeľ z Filmaari.com a kameraman Marek Moučka.

Video: FVLCRVM - Words

Vymyslená kampaň na japonskú inováciu

Ak si spomínate na vtipnú kampaň k albumu I Don’t Think So od Nvmeri, tak tentokrát Pišta posunul teasing hudobnej novinky ešte ďalej. Pár dní pred vydaním singla sa totiž pokúsil presvedčiť svet, že prehrávač hudby v hlave skutočne existuje. A celkom úspešne. “Vymysleli sme si produkt SHITEN, ktorý v japonskom preklade znamená Fulcrum. Aj sme sa tešili, že to tak na prd po anglicky znie. Dali sme dokopy reklamu na fake-ový produkt, nechali zdieľať pár ľudí a napísali na pár technologických blogov. Niektorí tomu naozaj uverili,” hovorí so smiechom Pišta. Futuristickú “japonskú” reklamu s anglickými titulkami si za týždeň pozrelo takmer 30-tisíc ľudí.

Video: ShitenVR - Virtual Music Player

Mamka, dokázal som to

Singel Words je prvou skladbou, ktorú FVLCRVM vydáva v novom vydavateľstve. Jeho tvorba, ktorá doteraz vychádzala na domácej značke Gergaz alebo v austrálskom labeli Never Slept, či londýnskom Moveltraxx, bude po novom zastrešená značkou MOM I MADE IT. Ide o nový sublabel vydavateľstva Universal Music Austria, s ktorým Pišta podpísal zmluvu minulý rok. A hneď sa stal jeho vlajkovou loďou, keďže Words je vôbec prvou skladbou, ktorá pod “mamkou” vychádza.

Čo ďalej?

Začiatok so skladbou Words zdá sa vyšiel skvele, ďalší plán je ešte tento rok vydať niekoľko ďalších skladieb a videoklipov. “V lete chcem veľa pracovať na nových trackoch videách a audiovizuálnej live show. Na tú však potrebujem hlavne tracky, takže je možné, že to tento rok ani nestihnem. Chcem to fakt poriadne, takže tento rok pokračujem so svojimi DJ setmi aj na letných festivaloch.” uzavrel Pišta.

Interpret: FVLCRVM
Značky: Nová hudba, Domáca scéna