Koncert pre všímavých 17. novembra: Michael Kocáb, Go_A a FVCK_KVLT na Primaciálnom námestí v Bratislave

Koncert pre všímavých 17. novembra: Michael Kocáb, Go_A a FVCK_KVLT na Primaciálnom námestí v Bratislave zdroj: Festival Pohoda

Koncert pre všímavých na Primaciálnom námestí v Bratislave, ktorý sa koná tradične každý 17. november, je symbolickým podujatím s účasťou Michaela Kocába, Go_A a FVCK_KVLT. Začnite oslavu Dňa Nežnej revolúcie o 17:00 s bezplatným vstupom a pohľadom na súčasné Slovensko cez umeleckú perspektívu týchto výnimočných umelcov.

Český hudobník Michael Kocáb zo slávnej kapely Pražský výběr, bol aktívnym účastníkom Nežnej revolúcie. Sprostredkovával stretnutia disidentov so štátnou mocou a ako 35-ročný rocker sa stal šéfom parlamentnej komisie na odsun ruských vojsk z územia Československa. Na Koncerte pre všímavých s ním odohrajú pesničky Pražského výběru muzikanti z kapely Karpatské chrbáty okolo Braňa Jobusa, pridajú aj niekoľko svojich pesničiek. Karpatské chrbáty fungujú od roku 1982 a patria k legendám slovenskej alternatívy.

FVCK_KVLT je trapový projekt Denisa Banga, ktorý je známy z punkovej kapely The Wilderness, je tiež kurátorom festivalovej subžánrovej Garáže na Pohode. Poprask nielen na slovenskej hudobnej scéne spravil už s debutovým albumom Kvlt Teachings v roku 2019. Ostatným albumom Cigán potvrdil svoje miesto na vrchole undergroundového rapu. Jeho texty a vystúpenia sú plné bezprostrednosti a surovej punkovej energie.

Elektro-folkový fenomén a jedna z najvychytenejších ukrajinských kapiel Go_A spája autentické ukrajinské vokály, moderné elektronické tanečné beaty, africké perkusie a gitarový drive. Sovojím vystúpením zožali úspech aj na Pohode, na ktorej vystúpili v roku 2022. V roku 2015 získali cenu pre najlepšiu ukrajinskú skladbu roka za pieseň Vesnianka. S piesňou Shum reprezentovali Ukrajinu na Eurovízii, pričom skončili na celkovom piatom mieste a v hlasovaní divákov získali druhé miesto. Vôbec prvýkrat v histórii Eurovízie išlo o skladbu čisto v Ukrajinčine. Skladba sa dostala aj na celo rebríčka Spotify Viral Worldwide, a ako prvá ukrajinská pieseň bodovala aj v rebríčku Billboard TOP 200.

zdroj: Festival Pohoda

„Som hrdý na program, aký sa nám podarilo dať dokopy na Koncert pre všímavých. Michael Kocáb je skvelý umelec a odvážny človek, ktorý si to rozdal s ruskými okupačnými vojskami a aj vďaka jeho práci opustili našu krajinu. V tomto kontexte a v súvislosti s ruskou agresiou proti Ukrajine považujem za dôležité, že u nás opäť dostane priestor ukrajinské umenie – Go_A sme hostili na Pohode a šlo o mimoriadne silný koncert a som presvedčený, že na Primaciálnom námestí zafungujú perfektne. Samozrejme sa teším aj na komentovanie súčasnej situácie na Slovensku v projekte Denisa Banga FVCK_KVLT,“* vraví k programu Michal Kaščák z Pohody.

K samotnému koncertu dodáva: „Koncert pre všímavých získava vďaka výsledku nedávnych volieb opäť aktuálnosť prvého ročníka. Zároveň na Námestí SNP budú tento najdôležitejší moment našej novodobej histórie haniť prívrženci Komunistickej strany Slovenska – aj odpoveďou na ich míting bude náš koncert. Verím, že sa na Primaciálnom námestí stretne čo najviac všímavých ľudí.“

Organizátormi podujatia sú Pohoda festival a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko. Podujatie podporila Nadácia mesta Bratislavy a mediálni partneri RTVS, Rádio_FM, Aktuality.sk, Startitup, Obkec a Citylife. Podujatie získalo grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP v rámci projektu Keeping

Interpret: Fvck_Kvlt
Značky: Koncerty, Zaujímavosti