Bratislavská skupina PRIE100R vydáva multi-žánrový debutový album

Bratislavská skupina PRIE100R vydáva multi-žánrový debutový album

Bratislavská skupina PRIE100R sa univerzálnym jazykom prihovára priaznivcom rôznych žánrov. Ich skladby majú intelektuálnu hĺbku a sú plné emócií vytváraných spájaním živých nástrojov a elektroniky. V týchto dňoch vydáva PRIE100R svoj debutový album s názvom 292, ktorý zhmotňuje takmer dvojročnú prácu hudobníkov.

Skupina nahrala svoj album v zložení Dominika Zdražilová – spev, Marek Gregor – bicie a Radovan Činčura – basa, klavír, gitara, elektronika, produkcia a texty. Na albume sa nachádza 11 skladieb. Zatiaľ zverejnené skladby sú Sebaklam, Hĺbka ostrostí, Pod krídlami z oleja a live verzia skladby Okultistka.

Skupina PRIE100R vznikla v poslednom februárovom dni priestupného roka 2017. Dátum 29.2. ich inšpiroval k názvu prvého albumu. Album vznikol vďaka udeleniu ceny nadácie Advance Investment v súťaži Radio_Head Awards 2017. Na udeľovaní cien uviedla skupina vtedajšiu novinku – Hĺbka ostrostí. V súčasnosti skupina pripravuje nahrávanie druhého albumu a jej členovia veria, že nájdu vhodné vydavateľstvo, ktoré sa podujme nadviazať na debutový album vydaný vo vlastnej produkcii.

Prvé spoločné nahrávanie sa uskutočnilo v marci 2017 v štúdiu PULP. Už vtedy bolo jasné, že vzájomná spolupráca sa týmto nekončí. Napokon sa v tomto štúdiu po častiach nahral celý album. Pulp Studio je spoločným dieťaťom dvoch hudobne aj ľudsky spriaznených duší – Mateja Turcera (From Our Hands) a Jakuba Hríbika (Momma Knows Best), ktorí sú ochotní spraviť pre kvalitnú nahrávku o niečo viac, ako iné štúdiá. O mix a master sa postaral Matej Turcer, ktorý podľa slov členov skupiny svojím profesionálnym, kamarátskym a ľudským prístupom prispel k celkovému zvuku albumu. “Veľa času sme venovali hľadaniu zvuku ešte pred nahrávaním, no na veľa vecí sme prišli až v štúdiu a výsledok určite stojí za to”, vyjadrila sa speváčka skupiny Dominika.

Čo sa týka vizuálu, nenechala skupina nič na náhodu a oslovila fotografku Dominiku Jackuliakovú, ktorá pôsobí ako odborný asistent na katedre fotografie a nových médií VŠVU. Vizuál je nevšedný, minimalistický s využitím razby. O grafickú stránku albumu sa postarala Ivana Palečková.

Väčšina textov je písaná v ťažko uchopiteľnom, nadrealistickom štýle. Výrazné metafory nasledujú za sebou v takej prudkej frekvencii, že textom dodávajú tajomnú a nepredvídateľnú obraznosť. “Pri textoch mi šlo aj o to, využívať zvukovo zaujímavejšie, menej používané slová v nevšedných kombináciách. Vyžadujú si tak oveľa viac času na absorbovanie a ponechávajú poslucháčovi možnosť dosadiť si za ne rôzne významy”, vysvetľuje multiinštrumen­talista a skladateľ Radovan.

Pre zvuk albumu je typický súzvuk digitálnych a analógových syntetizátorov spolu so živým pianínom, ambientnou gitarou, či bezpražcovou basou. Dominancia nástrojov sa v jednotlivých skladbách strieda a nie je možné nejaký z nich označiť za prioritný. Na albume sú časté plynulé prechody medzi skladbami, ktoré rozostrujú ich mantinely a vytvárajú medzi nimi pevné väzby. Album miestami pôsobí až eklektickým dojmom. “Chcel som vytvárať medzi skladbami vzťahy, aby umožňoval pri vypočutí celistvejší pocit”, dodáva Radovan.

Žánrové zaradenie kapely nie je jednoznačné, pretože hráči pochádzajú z rôznych hudobných prostredí a ich preferencie sa vzájomne miešajú a dopĺňajú. Jazykom skupiny je výhradne slovenčina. Hudobný štýl skupiny sa pohybuje od elektronickej hudby, cez post rock a ambient, až po experimentálnu hudbu.

Priaznivci, ktorí pravidelne navštevujú koncerty skupiny už mohli niekoľko skladieb z albumu počuť. Zážitok z nahrávky však bude odlišný. Ako sa už v jednom z rozhovorov vyjadrila speváčka skupiny Dominika "Počas koncertov vytvárame unikátny moment, no až v štúdiu ho dolaďujeme do dokonalosti”.

Najbližšie sa priaznivci skupiny môžu tešiť na klip k skladbe Utkaní z hmly, ktorá je na albume. Natáčanie klipu prebehlo v priestoroch Novej Cvernovky bezproblémovo a rýchlo vďaka vysokej profesionalite kameramana, fotografa a video editora Antona Kajana, jasnej vízii a využití projekcie v kombinácii s pohybom speváčky. Skupina už s Antonom spolupracovala na videoklipe k skladbe Sebaklam, ktorý bol nakrúcaný v Niklovej Huti. Skupina pri Sebaklame siahla po nevšednom tanečnom výraze Dominiky Marco. Pri klipe Utkaní z hmly sa rozhodli využiť schopnosti svojej speváčky Dominiky. Presný dátum uvedenia klipu si skupina necháva pre seba, ale už teraz je jasné, že sa jej fanúšikovia majú na čo tešiť.

Vypočujte si album 292 prostredníctvom Spotify, Apple Music, či inej obľúbenej streamovacej služby. Album vo fyzickej podobe si budete môcť kúpiť na jeseň počas plánovaného krstu kapely.

Video: PRIE100R - Pod krídlami z oleja

Interpret: PRIE100R
Značky: Nová hudba, Domáca scéna