Kapela PRIE100R vydáva konceptuálny album “Srdce z cínu”

Kapela PRIE100R vydáva konceptuálny album “Srdce z cínu”
foto: Natália Jakubcová

Album Srdce z cínu predstavuje vyrazný posun tvorby kapely novým smerom. Je temnejší a elektronickejší než jeho predchodca. Žánrovo sa hýbe na pomedzí industriálu, trip hopu a ambientu.

Ešte pred začatím nahrávania sa kapela rozhodla, že sa pokúsi vytvoriť konceptuálny album. Skladby na albume na seba teda reagujú, všetky sú navzájom hudobne prepojené a určité melodické motívy sa objavia viac krát, i keď v iných kontextoch.

Viaceré texty spoločne rozvíjajú svoj význam, prípadne jednu situáciu popisujú z dvoch uhlov pohľadu. Na albume vystupujú dvaja protagonisti, ktorí riešia rozpad svojho vzťahu, dopady zlých rozhodnuti, nostalgiu a seba-deštruktívnosť. V textoch sa členovia kapely rozhodli obraznosť riediť a byť priamejší.

“Ja aj Radko máme radi, keď album vytvára väčší celok. Jednotlivé skladby potom dokážu pôsobiť silnejšie, keďže sú ovplyvnené tým, čo im predchádzalo, prípadne tým čo nasleduje. Vieme tak povedať oveľa viac” – hovorí Dominika.

Autorsky na hudbe pracovali iba Radovan a Dominika. Pre oživenie zvuku sa ale rozhodli zavolať ako hostí troch bubeníkov: Jakuba Kačica, Tomáša Hríbika a Mareka Gregora. V niektorých skladbách dopĺňal Radko ich hru aj použitím drum machine.

Na albume sa prelínajú syntetizátory s klavírom, basgitarou a gitarou.* “Pri celkovom znení albumu som sa snažil dosiahnuť mnohovrstevný zvuk so špinavším a skreslenejším charakterom. Práve takéto podanie skladieb mi prišlo najbližšie pocitu, ktorý sme ním chceli sprostredkovať. Týmto prístupom som sa snažil docieliť aby bol na albume neustále prítomný nepokoj a nedokonalosť, ktoré sa snažia preniknúť na povrch skladieb i keď nie sú vždy explicitne priznané”* – hovorí skladateľ Radovan.

Príbeh albumu

Na albume vystupujú dvaja protagonisti. Jedným z nich je melancholik zostávajúci skôr vo svojich spomienkach a predstavách pričom sa snaží ignorovať realitu. Druhý je sebadeštruktívny bez akejkoľvek nádeje alebo chuti ďalej existovať, upriamený len na svoje zranené vnútro a frustráciu. Jedným z príkladov ich vzájomného ovplyvňovania je i vzťah skladieb “Siréna” a “Zrútili sme sa do seba”, v ktorých sa prvý protagonista najskôr zahráva a úmyselne manipuluje, aby v ďalšej skladbe boli popísané pocity a dopady na druhého protagonistu.

V skladbe “Rozplývanie” dochádza k akémusi vyrovnaniu a prijatiu, že ich vzťah bol od začiatku pohltený negativitou. “Nakoniec sme sa rozhodli k albumu nahrať ešte jednu skladbu tvoriacu pomyselný epilóg. Jej účelom je vysvetliť niektoré úseky textov z úvodu albumu a zároveň ho i úplne uzavrieť. Je to skladba, ktorá výrazne kolíše v tempe a chvíľami sa pohybuje skoro až na hranici rozpadnutia a chaosu.” dopĺňajú Radovan a Dominika. Príbeh protagonistov albumu teda nekončí zmierením, ale stupňuje sa až k ukončeniu existencie jedného z nich.

Maľba a cover art

Arwork albumu vytvorila ocenovaná maliarka Mgr. art. Lucia Oleňová: “Nálada maľby, ktorá sa stala coverom albumu, je inšpirovaná obraznosťou a atmosférou skladieb. Zobrazuje abstraktnú nočnú krajinu. Ústredným motívom je rieka, ktorá sa stráca v diaľke a láme sa do spádu. Koryto rieky lemujú mŕtve kvety symbolizujúce kontrast ich krásy, kým sú živé, v porovnaní s ich zoschnutosťou v prítomnosti. Rieka mi prišla ako ideálny objekt dobre znázorňujúci konzistentnosť albumu, vnútorné prepojenie a pretekanie jednotlivých skladieb do seba. Zároveň rieka odráža určitú pohyblivosť, nestálosť a nepredvídateľnosť hudobných motívov objavujúcich sa na albume. Do vnútra albumu som umiestnila akvarely ktoré sú inšpirované eróziou brehov Dunaja a koreňmi stromov.”

Vydanie albumu

Počas karanténneho obdobia získala kapela grant. Vydanie druhého albumu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. “Zatvorení doma sme sa oveľa viac zamýšľali nad tým, ako veľmi nám chýbajú živé vystúpenia, možnosť spoločne tvoriť a stretávať sa. Nebyť karantény, asi by sme si na grant netrúfli a žiadosť nepodali. Vydanie by bolo teda oveľa náročnejšie, aj finančne aj časovo.” – hovorí Dominika.

Celý album bol nahraný v štúdiu PULP. O mix a master sa postaral Matej Turcer, ktorý taktiež prispel k celkovému zvuku albumu. Na nahrávaní taktiež participoval jeho kolega Jakub Hríbik.

“Kubo zo mňa vie vytiahnuť pri nahrávaní to najlepšie. Má veľký cit pre detail a neuspokojí sa len tak s niečim, čo zaspievam. Ako speváčku ma už dobre pozná a keď povie, že viem dať lepší take, vždy má pravdu. Zároveň má excelentné cítenie pre harmonizáciu spevov a ich presné frázovanie. Perfekcionizmus v jeho prístupe nám teda vo viacerých skladbach pomohol naplno rozvinúť ich potenciál” – opisuje Dominika.

Vypočujte si “Srdce z cínu”, napríklad na Spotify, Apple Music, Deezer, či prostredníctvom inej obľúbenej streamovacej služby. Spotify Apple Music

Informácie a fotografie poskytli členovia kapely, Dominika Zdražilová a Radovan Činčura

Video: PRIE100R - Vdýchneme čiernych motýľov