Davová Psychóza vyrazí po štyroch rokoch na turné, oslávi na ňom svoje 30. výročie

Davová Psychóza vyrazí po štyroch rokoch na turné, oslávi na ňom svoje 30. výročie
foto: Róbert Jakubička zdroj: Ahudba.sk

Takmer po štyroch rokoch vyrazí už začiatkom mája na turné legenda česko-slovenskej punkovej scény, kapela Davová Psychóza! Tá si zároveň tento rok pripomína aj svoje 30. výročie od vzniku v roku 1987, čo zakomponovala aj do názvu turné „Davová Psychóza – 30 rokov (1987 – 2017) Tour“, s podnázvom „Show Must Go On“…

Naposledy skupina koncertovala v priebehu leta 2013, kedy sa v rámci turné „Spiritual Harmony of this World“ predstavila ako v kluboch, tak aj na festivalových pódiach. Najbližšie turné odvtedy Davovka plánovala na ďalší rok v 2014, čo sa však ani na dva pokusy vtedy nepodarilo a to isté platilo a zopakovalo sa aj o rok neskôr v 2015.

Dôvodom boli vždy nejaké komplikácie a patálie na strane speváka Jana, ktorý dlhodobe žije a pracuje v austrálskom Sydney, ako neplatné víza, neuvoľnenie z roboty na takú dlhú dobu, aby mohol ísť na turné a pod. Tento krát však, na štvrtý pokus, už všetko klaplo ako má a Jano koncom apríla, päť dní pred začiatkom turné priletí do Bratislavy a pripojí sa k zvyšku kapely, ktorá zatiaľ bez neho, už od začiatku roka poctivo pravidelne skúša. S trochou nadsázky sa dá povedať, že Jano rovno zo Schwechatu si to zamieri do skúšobne, kde bude s kapelou zavretý takmer celých 5 dní do začiatku šnúry.

Líder kapely zatiaľ hlavne cibrí texty skladieb, ktoré kapela bude na turné hrať. Aj pre krátky čas spoločných skúšok si chalani zostavili už dávnejšie playlist približne 25 skladieb, ktoré zaznejú na každom koncerte, čím si to uľahčili a prispôsobili sa danej situácii, keďže Jana od zvyšku kapely v Bratislave delí pol zemegule. V rámci koncertného repertoáru zaznejú aj skladby, ktoré kapela nehrala viac ako 15 rokov (z albumu Svet žaluje a ktorých aktuálnosť stále trvá) a popri ďalších známych, či menej známych skladbách aj jedna úplne nová vec! Tri dni po skončení turné Jano odletí naspäť do Sydney…

Video: Davová psychóza - Radujme sa, veselme sa

30 rokov (1987 – 2017) Tour – Show Must Go On štartuje už 3. mája v Banskej Bystrici a končí presne o mesiac neskôr 3. júna v domácej Bratislave. Za tento čas kapela absolvuje rovných 20 koncertov, pričom Prahu si dá dvakrát a Bratislavu dokonca až trikrát. Na Slovensku Davovka odohrá 11 koncertov (okrem troch v Bratislave to budú ešte koncerty v už spomenutej Banskej Bystrici a ďalej v Nitre, Púchove, Trenčíne, Trnave, Žiline, vo Zvolene a v Košiciach), v Čechách 8 (okrem dvoch pražských koncertov sa kapela zastaví ešte v mestách Hodonín, Plzeň, Chrudim, Litoměřice, Brno a Ostrava) a na 1 koncert si kapela odskočí do nemeckého Lipska, kde zahrá na festivale Warschauer Punk Pakt (tento koncert je venovaný 3 LP sampleru Too Much Future, na ktorom sú punk rockové kapely z bývalej DDR).

Na ďalšie mestá už tentokrát bohužiaľ pre krátkosť času nevyšlo, ale tie budú uprednostnené pri najbližšom turné kapely niekedy v budúcnosti… Spolu až 15 kapiel, ktoré si Davová Psychóza vybrala, budú supportovať na jednotlivých koncertoch. Štandardne na každom koncerte jedna, v prípade väčších miest, resp. víkendových termínov šnúry aj dve. V štádiu finalizácie je aj bohatý merchandise kapely, ktorý bude k dispozícii na každom koncerte. Nebudú chýbať nosiče, tričká s motívom turné a pod.

Video: Davova Psychoza - Echo v raji / live

Začiatky koncertov budú väčšinou o 21.00, v prípade dvoch supportov o hodinu skôr, aby vždy o cca 22.00 začala koncertovať už Davová Psychóza. Kapela sa na turné po tak dlhej dobe veľmi teší, čo za všetkých vyjadril aj jej spevák Jano nasledovne: „Veď samozrejme, ja sa veľmi teším, po 4-roch rokoch pauzy a všetkých tých veciach čo sme prežili, tak si myslím, že je dôvod to riadne osláviť… Minulý rok bolo 40 rokov punku a tento je 30 rokov Davovej Psychózy… Neni to krása? Ja osobne som veľmi rád a možno, že som aj hrdý sám na seba…  A aj na celú kapelu, myslím tým všetkých členov, čo tam niekedy hrali, že prispeli k niečomu, čo sa natrvalo zapíše do análov, dobré , nie? Že do análov, jááááj…  Ak nie svetových, tak aspoň československých punkových hudobných dejín… Fúúú, to som tomu dal, čo? Hahaha  A teraz už vážne, tešíme sa na vás všetkých, ktorí prídete na koncerty, bude to jedna veľká, naša spoločná mesačná party, pozdravujem všetkých doma, čoskoro sa vidíme…“

DAVOVÁ PSYCHÓZA

30 ROKOV (1987 – 2017) TOUR – SHOW MUST GO ON

/ 03.05. – 03.06., 20 koncertov /

03.05. – SK, Banská Bystrica, Klub 77, support: Kotúče DM
04.05. – SK, Nitra, Nová Pekáreň, support: Box
05.05. – SK, Púchov, Billiard Bar, support: Box
06.05. – CZ, Hodonín, Hudební klub Nautilus, support: Bratislavské Dievčatá
08.05. – SK, Bratislava, Randal Club, supports: Kotúče DM, Bratislavské Dievčatá
11.05. – CZ, Praha, Klub 007 Strahov, support: Rúbanisko
12.05. – CZ, Plzeň, Music Club Kalikovák, supports: Rúbanisko, Indiánska Rezervace
13.05. – CZ, Chrudim, R Klub, support: Rúbanisko
16.05. – SK, Trenčín, Klub Lúč, support: Inoxia Corpora
17.05. – CZ, Praha, Music Club Modrá Vopice, support: Antisocial Skills
19.05. – CZ, Litoměřice, Baronka Club, support: Antisocial Skills
20.05. – D, Leipzig, UT Connewitz, Warschauer Punk Pakt
24.05. – SK, Trnava, ArtKlub, support: In-Sane
25.05. – SK, Žilina, Klub Kolečko, support: Proti Srsti
26.05. – SK, Zvolen, DK ŽSR, supports: The Wilderness, Búrka
27.05. – SK, Košice, Collosseum Club, support: Zatmenie Mysle
31.05. – SK, Bratislava, Fuga, support: In-Sane
01.06. – CZ, Brno, Hudební klub Melodka, support: Godot Youth
02.06. – CZ, Ostrava, Barrák Music Club, supports: Baby Secondhand, Antisocial Skills
03.06. – SK, Bratislava, Randal Club, supports: Box, TZB

Davová psychóza počas svojej existencie stihla vydať štyri radové albumy – Antropofóbia (1991), Svet žaluje (1992), Kríza vedomia (1998) a Nakŕmte prežratých (2004), jeden split 7´´ Zeměžluč + Davová psychóza (2001), jedno DVD Davová psychóza 1988 – 2003 (2004), jedno live CD Gretaest shit live (2008) a zatiaľ posledným vydaným kúskom je split 12´´ LP Davová Psychóza + Zemežluč (2014). Skupina hrá v zložení Jano Kassa – spev, Marcel Duchoň – gitara, Rasťo Gore – basa a Tibor „Cibi“ Adamec – bicie. Viac info na www.davovapsychoza.punks.sk a www.facebook.com/…hozaofficial.

Centrálna udalosť k turné na Facebooku: www.facebook.com/…202255907822.