Na Topfest v Piešťanoch mieri smršť v podobe kapely Gogol Bordello

Na Topfest v Piešťanoch mieri smršť v podobe kapely Gogol Bordello
foto: Róbert Jakubička

Festival Topfest pokračuje v odkrývaní tohtoročného programu a prostredníctvom nečakaných hudobných prekvapení naďalej potvrdzuje prerod z rockového na multižánrové podujatie. Po menách ako Bastille, Skindred či Karel Gott pribúda do programu multietnická rómska punková hudobná smršť Gogol Bordello, ktorá na Slovensko pricestuje až z New Yorku.

Ťažko by ste hľadali výstižnejšiu definíciu pojmu „hudobná smršť“…

Gogol Bordello je 8-členná rómska formácia, ktorej tvorba je najčastejšie škatuľkovaná ako „gypsy punk“. Hoci je skupina pôvodom z New Yorku, jej členovia sú pestrou zmesou imigrantov z východnej Európy. Obľúbený multi-etnický projekt je inšpirovaný rómskou kultúrou a známy svojimi búrlivými koncertmi.

Pre skladby Gogol Bordello sú charakteristické harmonika a husle v kombinácii s bicími, elektrickými gitarami a so žánrovou prímesou punku, dub stepu a kabaretu. Headlinerom formácie je charizmatický ukrajinský emigrant Eugene Hütz, známy tiež z filmovej snímky Everything Is Illuminated či z dokumentu o punkovej scéne v New Yorku Kill Your Idols.

„Sila emócií, ktoré dokáže Gogol Bordello preniesť na divákov, je strhujúca. V line-upe Topfestu budú jedným z najneprehli­adnuteľnejších zjavov,“ hovorí organizátor Dušan Drobný na margo netradičnej kombinácie rómskej kultúry a punkovej hudby v programe Topfestu.

Video: Gogol Bordello - Start Wearing Purple Live Glastonbury 2007

Vo Wembley s Madonnou

Skupina je na scéne od roku 1999 a na konte má päticu štúdiových albumov Voi-La Intruder (1999), Multi Kontra Culti vs. Irony (2002), Gypsy Punks: Underdog World Strike (2005), Super Taranta! (2007) a Trans-Continental Hustle (2010).

Jednou z prelomových skladieb Gogol Bordello je singel Start Wearing Purple, vďaka ktorému kapela prenikla na britskú scénu. Kapela má za sebou dokonca spoluprácu s Madonnou. 7. júla 2007 počas koncertu Live Earth si ju na legendárny londýnsky štadión Wembley Madonna pozvala, aby spoločne odohrali pieseň La Isla Bonita / Lela Pala Tute.

Do line-upu Topfestu v týchto dňoch pribúdajú i ďalšie mená – tentokrát zástupcovia domácej, slovenskej i českej hudobnej scény. Návštevníci sa môžu tešiť na vystúpenie skupiny Horkýže Slíže aj na koncert legendy československého hard rocku a heavy metalu, českú formáciu Citron.

Festival Topfest 2017 sa uskutoční v dňoch 30. júna – 1. júla na piešťanskom letisku. Predpredaj permanentiek v sieťach Ticketportal, Predpredaj.sk a Žijemehudbou.sk za zvýhodnenú cenu 50€!

Viac info:
www.topfest.sk
www.facebook.com/…638561111411

foto: Róbert Jakubička
Interpret: Gogol Bordello
Značky: Festivaly