“Slováci sú našim najobľúbenejším publikom,”hovoria islandské speváčky Ósk a Brynja

“Slováci sú našim najobľúbenejším publikom,”hovoria islandské speváčky Ósk a Brynja

Vábivý islandský indie folk v podaní usmievavých charizmatických speváčok je akoby reklama na leto. Dve talentované hudobníčky Ósk a Brynja ten pocit na svojich koncertoch vyvolávajú. Po roku sa vracajú na Slovensko, aby predstavili svoje nové piesne. Na svojej ceste svetom sa zastavia v KC Dunaj, kde v piatok 2. mája vystúpia v sprievode troch slovenských muzikantov. Večer vystúpi tiež známa dvojica na slovenskej elektronickej scéne Pjoni & Ink Midget.

Minulého roku ste na Slovensku odohrali niekoľko koncertov, ktoré sa niesli skôr v intímnej atmosfére. Na čo sa poslucháči môžu tešiť tentokrát?
Ósk&Brynja: Naposledy, keď sme vystúpili v KC Dunaj, bolo to pre nás neuveriteľné. Prišlo asi dvesto ľudí, aby nás videli. Vtedy sme mali pocit, že to je žart a nie realita, z čoho sme boli trochu aj nervózne. Ale publikum bolo skvelé a mali sme pocit, že sa nechalo vtiahnúť do našej hudby, preto sa nám hralo naozaj veľmi dobre. Teraz to bude, podľa nás, veľmi podobné, čo sa týka atmosféry, ale pridáme aj niekoľko nových skladieb. Vystúpi s nami huslistka, kontrabsista a bubebík…a možno ďalší ľudia, ktorých pozbierame na ulici (smiech).

Momentálne ste v Poľsku, potom prídete na Slovensko. Znamená to, že ste práve na turné?
Ósk&Brynja: Áno, sme. Koncertnú šnúru sme odštartovali práve vo Varšave, potom vyrážame do Česka, kde vystúpime na niekoľkých “domácich” koncertoch a v kluboch a potom už cestujeme k vám na Slovensko. U vás nás čaká päť koncertov a vystúpenie v rádiu. Možno spontánne pridáme niekoľko vystúpení vo Viedni a Bukurešti, pretože tam máme priateľov. No a potom plánujeme cestu do New Yorku.

Ako ste už spomínali, v Bratislave budeme počuť aj nové piesne. Aké inšpirácie alebo pocity z nich budeme cítiť?
Ósk: Pre mňa je zložité popísať, o čom sú moje piesne, i keď pre mňa osobne je to úplne jasné. Nechávam to na publiku, aby cítili to svoje. A je to vlastne osviežujúce počuť od ľudí, ako oni prežívajú moje piesne. Niekedy je to úplne niečo iné ako to, s čím tá pieseň vznikala.
Brynja: Ja tiež predstavím pár svojich vlastných piesní, ktoré sú ešte čerstvé. Ak by som ich mala popísať jednym slovo, povedala by som, že sú o slobode. Alebo o mieri. Alebo o cestovaní.

Na Slovensku ste už hrali, dokonca ste u nás trochu aj cestovali. Aké to bolo pre vás?
Ósk: Milujem Slovákov! Povedia ti, čo si myslia a väčšinou sú veľmi milí (smiech). Samozrejme, sú medzi nami kultúrne rozdiely a to niekedy vedie k nedorozumeniam, ale veľmi dobre sa mi hrá pre ľudí zo Slovenska. A milujem Banskú Štiavnicu! A nemám rada syr.
Brynja: Slováci sú mojím najobľúbenejším publikom, vedia veľmi oceniť čo robíme. Som naozaj vďačná, že som svoje prvé skutočné koncerty odohrala práve tu, lebo som dostala skvelú spätnú väzbu a to ma povzbudilo, aby som pokračovala.

Pre nás, ľudí nežijúcich na Islande, sa vaša rodná krajina zdá ako magické miesto – nielen čo sa týka prírody, ale aj hudby. Ako by ste vy popísali vašu domácu hudobnú scénu?
Ósk: Island je bohatý na hudbu. Máme tu skutočne veľa dobrej muziky, mnoho experimentujeme a našli by ste tu veľa hudobných štýlov. Veď asi polovica mojich kamarátov je v nejakej kapele. Povedala by som, že na islandskej scéne nájdete čo máte radi i to čo radi nemáte.
Brynja: Ja si myslím, že je to vec názoru. Osobne mám rada mnoho islandských hudobníkov a som pyšná na to, že majú úspech vo svete.

Keď je vaša hudobná scéna tak bohatá na talenty, je pre vás ťažké na nej uspieť?
Ósk&Brynja: Na Islande sme vlastne až tak veľa vystúpení nemali…. Zdá sa, že keď pochádzate z Islandu, je jednoduchšie uspieť v iných krajinách. Ale nám sa to tak páči.

Kto vás inšpiruje z hudobného sveta?
Ósk: Mňa ovplyvnilo mnoho žánrov. Začínala som v skupine s názvom Mukkalo, a to ma vlastne inšpirovalo, aby som začala tvoriť svoju vlastnú hudbu. Mám veľmi rada Reginu Spektor, Emilianu Torrini, Kings of Convenience, Bon Iver, Sigur Rós a Múm. V poslednom čase počúvam Asgeir, alt-J a Jamesa Blake-a. Takže premýšľam, že sa dám na electro (úsmev).
Brynja: Ľudia a okolnosti ma ovplyvnili najviac. Zvyčajne sú oni tým dôvodom, aby som chytila do ruky gitaru a začala písať. Ale z hudobníkov, ktorých rada počúvam a ktorí ma ovplyvnili, sú to Emiliana Torrini, Sufjan Stevens, Kings of Convenience a Nicka Drake.

Ósk a Brynja


2. 5. (piatok)
Štart: 21:00 hod.
Vstup: 5€
Event: www.fb.com/…197735697368

Video: Ósk & Brynja Sólargeisli Naživo_FM

Značky: Koncerty, Rozhovor