Spevák Xindl X predstaví v Bratislave nový album!

Spevák Xindl X predstaví v Bratislave nový album!

Český muzikant Xindl X odštartuje turné k pripravovanému albumu v bratislavskom KC Dunaj. Vo štvrtok 6. marca predstaví piesne z platne Čecháček Made na akustickom koncerte, ktorý má byť návrat k jeho folkovým začiatkom.

Koncert v Bratislave odštartuje nové turné k plánovanému albumu. O aký koncert pôjde?
Byť na pódiu s kapelou za chrbtom a koncertovať len sám s gitarou oproti sále plnej ľudí sú dve úplne iné disciplíny a dva úplne rozdielne zážitky. Napriek tomu, že hranie s kapelou je super a nabíja ma energiou, sólové hranie má zase určité čaro, ktoré hranie s kapelou nemá. Za tých sedem rokov, čo som Xindl X, som neprišiel na to, čo ma baví viac, a myslím si, že fanúšikovia sa na tom tiež nemôžu zhodnúť. Preto som dospel k schizofrénnemu riešenie – na jar odídem na turné po malých kluboch sám s gitarou a predstavím piesne v podobe, v akej vznikli. Na jeseň chystám predstaviť na piatich veľkých koncertoch nové piesne s kapelou v podobe v akej sú na albume.

Takže sa môžeme tešiť na pesničkársky a intímny koncert?
Pesničkársky určite a intímny celkom možné, podľa toho, čo si pod tým pojmom predstavujete. Ale to neznamená, že to nebude poriadny rokenrol.

Budete mať aj nejakého hudobného hosťa?
Žiadnych hostí neplánujem, i keď asi klub pripraví predkapelu. Turné obchádzam autobusom len so skladacou gitarou, neberiem si hostí, ani žiadne scénické predstavenie. Verím, že dobré koncerty robia dobré pesničky a nie pyrotechnické efekty. A nových pesničiek prinesie mnoho. Okrem piesní, ktoré už poznáte, v predpremiére zahrám väčšinu repertoáru z nového albumu Čecháček Made, ktorý vyjde už v apríli.

Ako sa vám koncertuje na Slovensku? Je rozdiel medzi publikom v Česku a u nás?
Rád koncertujem na Slovensku, pretože slovenské publikum mi pripadá spontánnejšie než to české. Predtým som sem veľmi nechodil, pretože som sa bál, že tu moje piesne nikto nebude poznať. Ale potom, čo sme hrali na Dobrom festivale a niekoľko tisíc ľudí s nami spievalo texty, povedal som si, že to je možno ináč a rozhodol som sa sem chodiť častejšie. Minuloročný koncert v KC Dunaj bol fantastický. Dúfam, že sa nám tú atmosféru poradí tento rok zopakovať.

Na ktorú pieseň najviac reagujú slovenskí fanúšikovia?
To je zakaždým iné. Myslím si, že to nie je piesňou, ale skôr konkrétnou atmosférou, tým, ako čo na koncerte práve vyjde.

Považujete pieseň Anděl za svoj naväčší muzikantský úspech?
Muzikantský úspech jedna pieseň nerobí. Anděl bola síce moja prvá známa pieseň, ale v Čechách boli rovnako úspešné Láska v housce, Štědrý večer nastal alebo Chemie. Za najväčší úspech považujem práve to, že si na festivaloch so mnou mnohí ľudia spievajú väčšinu piesní, občas i celý koncert.

Robíte hudbu pre seba alebo pre fanúšikov?
Pesničky píšem tak, aby sa páčili mne. Nemá zmysel pobzerať sa na to, čo sa páči niekomu inému. čo fanúšik, to názor. Nedá sa napísať pieseň, ktorá sa bude páčiť všetkým. Preto píšem tak, aby sa to páčilo mne a verím, že keď bude pieseň úprimná, svojho poslucháča si nájde.

6. 3. (štvrtok)
Štart: 20:00 hod.
Vstup: 7€, 6€ v predpredaji v bare v KC Dunaj
Event: www.fb.com/…465535784272

Video: Xindl X - Anděl

Video: Xindl X - Dočasná svatá

Značky: Koncerty, Rozhovor